تبلیغات
گروه فرهنگی انصار المهدی - ((انتظار و وظایف منتظران))

((انتظار و وظایف منتظران))

در دوران غیبت کبرای امام زمان(عج) چشم به راه بودن برای حضور امام غایب و مصلح کل به منظور ایجاد جامعه ای متعالی و تشکیل حکومت جهانی واحد , امری مقدس و با اهمیت شمرده شده که از ان به عنوان انتظار فرج نام می برند. نتظار فرج امری مهم است تا حدی که در روایاتبه عنوان بهترین اعمال محسوب گردیده که از پیامبر (ص) نقل است فرمودند: انتظار فرج بهترین اعمال امت من است. انتظار حکومت عدل الهی که خداوند وعده آنرا داده است یعنی انتظار تحقق همه خوبی ها.در این اتنظار بشر چشم به راه است تا به مقتضای فطرت پاکش انچه را که در آرزوی آن بود تحقق یابد. پس انتظار امری مقدس است. ولی باید ببینیم که منتظر کیست و چه ویژگی هایی باید دلشته باشد و آیا ما که خو را منتظر امام زمام زمان میدانیمتوانسته ایم برخوردار از این ویژگی ها باشیم.
اولین ویژگی یک منتظر واقعی آن است که انتظار را به پویایی در درون خود تبدیل کند. چون بعضی معتقد اند انتظار فقط چشم به راه بودن است تا ان روز برسد اما خود انتظار فقط چشم به راه بودن است تا ان روز برسد اما خود و جامعه را در رسیدن به ان امید موثر نمیدانند این مدل از انتظار فرد را بی مسئولیت و بی تحرک بار می اورد در حالی که بر اساس تعالیم و دستورات اسلامی افراد می توانند با اصلاح خود و جامعه شرایط تحقق آن وعده را فراهم سازند(وعد الله الذین آمنو و عملوا الصالحات) آن کس که چشم به راه میهمان است شرایط منزل را فراهم میسازد.
دومین ویژگی منتظر آن است که امام , موعود و مصلح جهان را بشناسد و به آن ایمان و اعتقاد کامل داشته باشد و بداند که او اکنون زنده است و بر امور جامعه و مردم و اشخاص نظارت دارد و آنجا که لاذم باشد هدایت و حمایت میفرماید. شناخت امام عصرانقدر مهم است که فرموده اند بدون شناخت امام زمان اگر فرد بمیرد (مات میته الجاهلیه) مرگ جاهلیت داشته.
سومین ویژگی آن است که همراه شناخت همواره به یاد امام عصرش باشد/ چون اولا وقتی امام زمان در همه حال و همه جا به یاد امتش می باشد و آنها را فراموش نمیکند سزاوار است که امت او را فراموش کنند؟ ثانیا یاد مداوم آن حضرت انتظار را معنا میبخشد که افراد همیشه آن امید را جلوی راه خود میبینند لذا فرموده اند برای تعجیل فرج دعا کنید, برای حضرتش صدقه دهید و به هر بهانه دست توسل به دامنش داشتهباشید. و ادعیه ای که در این باب رسیده مثل دعای عهد بخوانیم.
چهارمین ویژگی آن است که از زندگی ان بزرگوار برای امادگی ظهور الگو بگیریم به راستی اگر کسی امام زمان را بشناسد و در تقوا, عبادت, سخاوت, صبر, ساده زیستی از او الگو بگیرد چه مرتبه بلندی خواهد یافت و اوست که میتواند در اداره حکومت جهانی ان حضرت سهیم و از یاوران او محسوب گردد.
پنجمین ویژگی, وحدت و همدلی بین منتظران و عاشقان ظهور میباشد در این وحدت و همدلی تعاون و کمک به یکدیگر سرفصل زندگی افراد میشود و افراد این جامعه از خود محوری و تنگ نظری به دور میباشند و کمک به فقرا و مستمندان را در سرعت دادن به فرج و دیدار با امام عصر موثر می دانند.
امید است همه ما با کسب این ویژگی بتوانیم در زمره منتظران واقعی و یاوران امام زمان(عج) باشیم به ارزوی دیدن رویش و پاسخ سلاممان می مانیم.
شب و سحر به یادتو ترتاه میخوانم به ارزوی یک سلام تو همیشه میمانم
اَللّهُمَّ اَرِنیِ الطَّلعَهَ الرَّشیدَهَ, وَالغُرِّهَ الحَمیدَهَ والسلام.
                                                                                                                                                مهدی عرب پور
منبع:رایحه جمعه-فصل نامه ستاد نماز جمعه کرمان-سال یازدهم-شماره -سرمقالهع
موضوع: مهدویت،
[ یکشنبه 22 شهریور 1394 ] [ 11:58 ق.ظ ] [ علی عبد اللهی ]