تبلیغات
گروه فرهنگی انصار المهدی - شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

نتیجه تصویری برای شبکه های اجتماعی

نقش شبکه های اجتماعی در روابط افراد

شبکه‌های اجتماعی نقش بسیار مهمی در روابط مردم ایفا می‌کنند، به ‌طوری که به جزیی جدایی‌ناپذیر از زندگی بیشتر مردم تبدیل شده‌اند .

در سال های گذشته، افراد شناخت کمی نسبت به ماهیت و چگونگی استفاده از این شبکه ها داشتند، اما اکنون شاهد آن هستیم که گروه های مختلف، از جمله زن و مرد، جوانان و پیر، با سواد و بی‌سواد، درمورد این شبکه ها با هم صحبت می کنند.

بعضی ها با این شبکه ها به مخالفت برخاسته اند، وجودشان را باعث مضرات اجتماعی و فساد اخلاقی برای طبقات جامعه دانسته و مایل به بستن، تعطیل و فیلتر کردن آن‌ها هستند و در مقابل، عده‌ای دیگر آن‌ها را مظاهری از تمدن جدید شمرده، وجود آن‌ها را برای پیوستگی‌های اجتماعی مفید، بلکه لازم می‌دانند

گرایش نوجوانان و جوانان به چت روم ها!/ فوق ستارهای مجازی

دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی باعث شده تا اکثر جوانان به جای اینکه در زندگی واقعی، اهداف خود را دنبال کنند، در این شبکه ها به فوق ستاره تبدیل شوند!  گسترش استفاده از شبکه های اجتماعی و دسترسی به فناوری های روز، بستری را فراهم کرده که به موازات آن گرایش نوجوانان و جوانان به چت روم ها، عشق های مجازی، کلاهبرداری و سوء استفاده از دختران و پسران با ارایه شخصیت های دروغین، ازدواج های اینترنتی، دزدی اطلاعات و اخاذی بیشتر شود .

معضلی به نام اعتیاد مجازی

شبکه‌های اجتماعی، به تدریج باعث کم‌رنگ تر شدن  روابط رو درروی افراد و درنهایت منجر به  انزوای اجتماعی افراد خواهد شد. بدنبال استفاده بیشتر از این نوع تکنولوژی، رابطه فرد با محیط پیرامون و خارج او تنزل یافته و باعث افت رابطه عاطفی او در جامعه می شود، این وضعیت می تواند از طرفی رابطه واقعی فرد را با محیط انسانی از بین ببرد و از طرف دیگر او را وابسته دنیایی غیر واقعی ومجازی نموده که سرانجام منجر به  بوجود آمدن معضلی به نام ((اعتیاد مجازی)) و نابودی نهاد خانواده خواهد شد.

این موضوع، محصول تعدادی از محصولات  شبکه های اجتماعی، نرم افزارهای ارتباطی وایبر، تانگو، لاین، واتس اپ، کوکو و ... است .

قابلیت تشکیل گروه و تجمعات مجازی از ویژگیهای عمده  این نرم افزارهاست .  در حال حاضر، گروه های گوناگونی در وایبر، واتس اپ، لاین، تلگرام و ... با عناوین هنری، فرهنگی، سرگرمی، ادبی، سیاسی، خبری، ورزشی و ... تشکیل شده اند.

هر چند در برخی از این گروه ها به واسطه گزینش افراد سعی می شود که رفتارها به صحت نزدیک باشد، اما در بیشتر این گروه ها، حواشی ها مانند پرخاشگری، اهانت، نزاع های مجازی و مواردی از این دست پررنگ است. مثلاً ، مرد نامحرم، برای زن و یا دختر نامحرم حاضر در گروه، شکلک(استیکر)، گل و ... ارسال می کند و یا برعکس .

فعالیت  های  مستهجن و مبتذل هم بخشی از نتایج این  نوع تکنولوژی است که افراد گروه با ارسال متن ها، تصاویر و فیلمهای غیر اخلاقی، این رفتار وقیحانه و زشت را ترویج می دهند.

سستی ستون های خیمه خانواده 

از پیامدهای حضور در چنین گروه هایی، تنوع طلبی، افزایش خیانت های متأهلین، از بین رفتن حریم خانواده، افزایش بی بند و باری های جنسی،  رواج الفاظ رکیک و ادبیات غیر اخلاقی در خانواده، رشد تفکرات ضددینی، افزایش طلاق و سست شدن ستون های خیمه خانواده  است .

باید بپذیریم که  نمی‌توانیم جلوی تولید را بگیریم؛ اما می توانیم استفاده درست از این نرم‌افزارها را آموزش دهیم، لازم است والدین یاد بگیرند که چگونه وارد فضای مجازی شوند و چگونگی استفاده از آن را بیاموزند.

نقش والدین در استفاده فرزندان  ازشبکه های اجتماعی

والدین در خصوص کنترل و نظارت فرزندان برای استفاده از فضای مجازی نقش موثری دارند که با ارائه اطلاعات و آموزش‌های درست می‌توانند نحوه استفاده از فناوری جدید و نرم‌افزارهای جدید تلفن همراه مانند «تانگو» ، «وایبر»،‌ «وی‌چت» و «اووو» را آموزش دهند.

همچنین رسانه‌ها (بخصوص صدا وسیما)، تشکل‌های غیردولتی و آموزش و پرورش در زمینه آموزش نیز نقش اساسی دارند.

وقتی درب خانه به صدا درمی‌آید، ما اول می‌پرسیم که چه کسی است و بعد درب را باز می‌کنیم؛ بنابراین باید جوانان ابتدا در زمینه استفاده از فضای مجازی آموزش دیده و بعد از آن استفاده کنند.

والدین باید بدانند فرزندشان در گروه‌های وایبر، واتس آپ  و تلگرام چه برنامه‌ها و مطالبی را دنبال می‌کنند؟! البته برخی از فرزندان دلیل حضور خود در این شبکه‌ها را شرکت در گروه‌های درسی و کلاسی اعلام می‌کنند که خانواده‌ها می‌توانند با دوستی و رفاقت با فرزندان، از نزدیک ناظر این گفته‌ها باشند.

یکی از دلائل اصلی حضور مداوم و مستمر فرزندان در شبکه‌های اجتماعی به خاطر پر کردن خلاهای روحی و روانی و عاطفی است که از سوی خانواده‌ها مورد بی‌توجهی و غفلت واقع شده است، بنابراین والدین باید زمینه و بستر مناسبی جهت حضور خود در کنار فرزندان مهیا نموده تا بتوانند آنها را از آسیب‌های اجتماعی  وبیماریهای جدید روانپزشکی مصون دارند .12-15-142

خبر: قاسم مرادیان

برگرفته شده از سایتwww.webda.yums.ac.ir

دانلود کلیپ2
دانلود کلیپ1
دانلود کلیپ معضل شبکه اجتماعی از زبان دکتر عباسی[ سه شنبه 17 شهریور 1394 ] [ 09:03 ب.ظ ] [ علی عبد اللهی ]